A továbbképzés megnevezése:
„BOLDOGABB CSALÁDOKÉRT”® Családi Életre Nevelés Program Óvodai Módszertani Alapképzés
Szervező neve: Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft.
Alapító neve: Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft.
Alapítási engedély szám: A/13162/2024
Az alapítási engedély érvényességének dátuma: 2029.02.26.
Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2020/002023
Foglalkozási órák száma: 30
A továbbképzés szervezésének formája: Tanfolyami kontaktórás továbbképzés személyes vagy online kontakttal
A továbbképzés célja, hogy a résztvevők
- kapjanak betekintést a ”BOLDOGABB CSALÁDOKÉRT”® Családi Életre Nevelés (CSÉN) program (továbbiakban Program) részletes megismerésével a családi életre nevelés gyakorlatába.
- szerezzenek gyakorlati ismereteket saját élmény alapján az interakcióra, nondirektivitásra, a konstruktív- dráma- és élménypedagógiai módszerekre alapozó módszertani elemek alkalmazásában.
- ismerjék és tapasztalják meg a Program családbarát, gyermekközpontú szemléletét.
- kapjanak mintát arra, hogy munkájukban hogyan gondolkodtassák el a gyermekeket a kiemelt témákkal kapcsolatosan, milyen módon dolgozzák fel a feladatokat/játékokat a Programban megfogalmazott célok elérése érdekében.
- képesek legyenek a gyakorlatban kiemelni azokat a pontokat a tematikából, amelyekhez a szülők is kapcsolódhatnak, bevonhatóak lesznek a közös gondolkodásba, ezáltal szülői szerepükben megerősíthetők, edukálhatók.
- felkészülten kezdhessék meg a képzést követően a CSÉN témák feldolgozását a családbarát szemlélet kialakítása, a közösségépítés, a személyiség- és kompetenciafejlesztés területén az átadott tananyag, az elsajátított ismeretek, a megszerzett módszertani tapasztalatok segítségével.
A továbbképzés indokoltsága, rövid tartalma:
A Nemzeti Alaptanterv (NAT) rendelkezik az 1-12. évfolyamokra vonatkozó kerettantervvel a CSÉN témakörében. Az ehhez kapcsolódó módszertani és gyakorlati továbbképzések (eng.sz:588/8/2020, 589/8/2020), valamint a bemutatóórák tapasztalatai alapján az óvodapedagógusok részéről is felmerült az igény a CSÉN óvodaspecifikus bevezetésére. Ennek támogatására készült el az óvodai nevelésben alkalmazható CSÉN Módszertani Alapképzés, amelyet sajátélményre alapuló, interaktív formában élhetnek meg az érdeklődők. A képzés felkészít az óvodai csoportokkal és a szülőkkel való CSÉN célú foglalkozások megtartására.
Alkalmazott módszerek:
- 90% feletti interaktív, gyakorlati, saját élmény alapú szemináriumi csoportmunka az interakcióra, nondirektivitásra, dráma- és élmény-, valamint konstruktív
pedagógiai módszerekre alapozva a ”BOLDOGABB CSALÁDOKÉRT”® CSÉN
Program szemléletmódja és eszközrendszere segítségével.
- 10% alatti előadás, prezentáció
- a jelenléti/kontaktórás képzés online formában is megvalósítható.
Tanúsítvány kiadásának a feltétele, a minimális elvárások teljesítése:
- A hiányzás mértéke nem haladhatja meg a képzési összóraszám 10%-t, azaz 3 tanórát, amely nem érintheti a képzés utolsó 2 óráját.
- A záróértékelésen (a képzés utolsó 2 órájában) való részvétel, mely egy összegző reflektált csoportos gyakorlatot és annak szóbeli értékelését jelenti.
Az értékelés két fokozatú: megfelelt és nem felelt meg. Megfelelt a képzési követelményeknek az a résztvevő, aki a minimális elvárásokat teljesítette.
Az előírt tartalmi követelmények:
A résztvevőktől a foglalkozás végére elvárható, hogy
- ismerjék a Program moduljait, a modulokhoz tartozó fő témaköröket és a Program interakcióra, konstruktív pedagógiai módszerekre, nondirektivitásra alapozó módszertani elemeit, valamint a készségfejlesztéshez szükséges családbarát, gyermekközpontú, partnerségre, a nem formális tanulás elemeire épülő, családbarát szemléletmódot.
- ismerjék az óvodai CSÉN foglalkozások tervezésének és felépítésének módját (az egyes foglalkozások céljának definiálása igazodva az óvodai nevelési programhoz, ennek megfelelő foglalkozáselemek kiválasztása, foglalkozásterv készítése, a megvalósítást követően reflektálás ennek a folyamatnak az eredményességére).
- legyenek képesek a Program fő témaköreit folyamatban feldolgozni, egymásra épülő foglalkozások láncolatát megalkotni a kitűzött pedagógiai célnak megfelelően.
- legyenek képesek alkalmazni mindezen ismereteket egy választott csoportra szabva, figyelembe véve a célcsoport adottságait (pl. életkor, érdeklődési igény, a csoport egyéb sajátosságai: pl. dinamika, összetétel).
Az ismeretek számonkérésének módja: A képzés záró ellenőrzési módja egy összegző gyakorlat ún. záró-értékelő csoportmunka, valamint a hozzá kapcsolódó reflektált szóbeli prezentáció.
Az összegző gyakorlat során a résztvevők kiscsoportokban, közösen áttekintik a CSÉN Programnak a saját óvodai gyakorlatukba való integrálási lehetőségeit, majd egy tetszőleges csoporthoz kapcsolódó csoportprofil megalkotása után az ahhoz illeszkedő, szabadon választott témához egy kb. 30 perces foglalkozástervet dolgoznak ki és mindezt prezentálják.
Az értékelés egy reflektív szóbeli összegzés, melyben a kiscsoportok egymás prezentációjára adnak visszajelzést. Mindez a továbbképzésvezetők irányításával és valamennyi csoporttag bevonásával történik.
Záró ellenőrzés értékelési szempontjai:
- Sikerült-e a kiadott feladatok időre történő elvégzése és prezentációja?
- Szerepel-e javaslat a CSÉN Program óvodai integrálására a szóbeli prezentációban?
- A csoportprofil megfogalmazása tartalmazza-e a CSÉN Program releváns szempontjait?
- Összhangban áll-e a csoportprofilhoz illeszkedő célkitűzés és a témaválasztás?
- Milyen módon jelennek meg a képzés során bemutatott ismeretek és módszertani elemek a kidolgozott foglalkozástervben?
A jelentkezés feltételei:
- iskolai végzettség: egyetem és/vagy főiskola; Bármely, az óvodapedagógus munkakör betöltésére vonatkozó, illetve az oktató-nevelő munkát közvetlenül segítő szakképzettség
- megelőző szakmai gyakorlat: nem szükséges.
- egyéb, éspedig: A 326/10/2022 eng.számú, ”BOLDOGABB CSALÁDOKÉRT”® Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program Kompetenciafejlesztő, Közösségépítő, Kiégésmegelőző Képzésének elvégzése, vagy a ”BOLDOGABB CSALÁDOKÉRT”® Családi Életre Nevelés (CSÉN) programhoz kapcsolódó akkreditált Módszertani Alapképzésen (40 vagy 60 órás), ill. nem akkreditált módszertani bemutatón való részvétel.
- Javasolt munkakörök: Óvodapedagógus, szociálpedagógus, fejlesztő pedagógus, hitoktató, védőnő, szociális munkás, pszichológus, mentálhigiénés szakember
A szakvizsgába történő beszámítás lehetősége: Nem jellemző
A továbbképzés kötődik-e meghatározott kerettantervhez vagy helyi tantervhez? Nem jellemző
A továbbképzés ismeretanyaga kötődik-e valamely valláshoz, világnézethez? Nem jellemző
A továbbképzés időbeni megszervezése, és a jelentkezés módja: A továbbképzés várhatóan egymást követő 3 munkanapon, vagy a jelentkezők igénye alapján meghatározott napokon 8-17h-ig valósul meg.
Részvételi díj összege: 45 000,- Ft
Részvételi díjon felüli egyéb költségek: Utazás, étkezés, terembérlet, esetlegesen szállás.
Az Óvodai Módszertani Alapképzés tájékoztatójának teljes szövege innen tölthető le.
A szerződés a képzési díj befizetésével és a képzésen való személyes megjelenéssel válik teljessé, amely a Tanúsítvány kiadásával kiadásával szűnik meg.